Zámerom projektu EPIVU je zlepšiť dostupnosť a efektívnosť celoživotného vzdelávania. Projekt reaguje na potrebu modernizácie vzdelávacieho systému a jeho zameranie na potreby dynamického trhu práce, predovšetkým na nízku účasť dospelých na vzdelávaní v SR, čo je hlboko pod cieľom EÚ, ktorá požaduje aspoň 60 % do roku 2030. Problémom je nedostatok motivácie, financií a času na odbornú prípravu, čo vedie k nesúladu medzi zručnosťami na trhu práce a ponúkanými kvalifikáciami. Na dosiahnutie týchto cieľov boli členské štáty EÚ vyzvané, aby zriadili individuálne vzdelávacie účty (IVU) (Usmernenie č. 6 v rozhodnutí Rady č. 2021/0137 z 2. júna 2021 o usmerneniach pre politiky zamestnanosti členských štátov).
Individuálne vzdelávacie účty (IVU) sú vytvárané na podporu financovania vzdelávania jednotlivca. Občan tak získava možnosť na prevzatie rozhodnutia o svojej budúcnosti formou ďalšieho vzdelávania, pričom má možnosť slobodne si zvoliť obsah, miesto a formu. IVU zároveň otvárajú nové možnosti na kumuláciu prostriedkov z viacerých zdrojov a poskytnutie prístupu k finančným nárokom občana od dovŕšenia 16 rokov bez ohľadu na aktuálne vzdelanie, sociálne pomery alebo znevýhodňujúce faktory.
Ide o spoločnú aktivitu na úrovni EÚ a ďalších hospodársky rozvinutých krajín, kde prínosy IVU pocíti nielen jednotlivec so záujmom o vzdelávanie a zvyšovanie kvalifikácie, ale aj zamestnávatelia a ďalšie inštitúcie prechádzajúce transformáciou na nový typ lepšie vzdelanej a znalostne orientovanej spoločnosti.
Projekt Systém individuálnych vzdelávacích účtov - časť I: Elektronická platforma individuálnych vzdelávacích účtov (EPIVU) je spolufinancovaný zo zdrojov Európskej únie v rámci Programu Slovensko.